Program Młode Polskie Wiosła realizowany jest przez PZTW ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach wspierania projektów upowszechniania sportu dzieci i młodzieży realizowanych przez polskie związki sportowe - program "Sport Wszystkich Dzieci".
Wrzesień 2022
Po krótkiej wakacyjnej przerwie wracają zajęcia ogólnorozwojowe i treningi wioślarskiej dla młodzieży ze szkół podstawowych w ramach programu „Młode Polskie Wiosła” dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na obiektach kilkudziesięciu klubów wioślarskich i szkół realizowane są zajęcia sportowe, które dodatkowo wesprą odkrywanie wioślarskich talentów. Realizacja programu umożliwia skorzystania z dofinansowania na m.in. wynagrodzenia trenerów, wynajmu obiektów i sprzętu, transportu na regaty.
Wszystkie ośrodki i trenerów, nauczycieli chcących jeszcze w tym roku dołączyć do programu zapraszamy do kontaktu z koordynatorem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
fot. Poznań Rowing Club
fot. AZS Kraków
fot. GTW Gedania
fot. MOS Ełk
Sierpień 2022
W weekend 6-7.08 na poznańskiej Malcie obok rywalizacji młodzieżowców odbyły się także Enea Mistrzostw Polski Młodzików. Te zawody to główna impreza mistrzowska najmłodszych wioślarek i wioślarzy do lat 15. W rywalizacji klubowej zwyciężył AZS UMK Toruń, druga była UKS Szóstka, a trzecia LOTTO Bydgostia. Najcenniejszy dorobek punktowy wśród chłopców również zgromadzili zawodnicy AZS UMK , natomiast wśród dziewcząt – LOTTO Bydgostia. Złote medale na jedynkach zdobyli Anna Solarska (UKS Dwójka Kórnik) oraz Alan Zapałowski (AZS UMK Toruń).
Po za tą imprezą na jesieni odbędą się także Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w czterech regionach:
• A - wielkopolskie, zachodniopomorskie
• B – pomorskie, kujawsko-pomorskie
• C – mazowieckie, warmińsko-mazurskie
• D - dolnośląskie, małopolskie, lubuskie
Najmłodsi wioślarze będą rywalizować o medale i punkty w ramach Systemu Sportu Młodzieżowego.
fot. J. Kowacic
Pierwsze treningi wioślarskie "na wodzie" młodzież najczęściej podejmuje w wieku 12-14 lat. Nabór na przystaniach realizowany jest w zależności od liczby trenerów pracujących z najmłodszymi oraz dostępnego sprzętu.
Program "Młode Polskie Wiosła", finansowany ze środków MSiT, stwarza dodatkową możliwość wsparcia klubów w najważniejszych tematach związanych z naborem i szkoleniem najmłodszych wioślarzy, np. w wynagrodzeniu trenerów, kosztach najmu obiektów czy sprzętu.
W kilkudziesięciu miastach i klubach w Polsce trwają zajęcia w ramach programu "Młode Polskie Wiosła".
Ideą tego projektu jest wsparcie pracy klubów wioślarskich w zakresie naborów i prowadzenia treningów w najmłodszej grupie wiekowej, ale też tworzenie nowych miejsc na mapie kraju, gdzie uczniowie ze szkół podstawowych będą mogli rozwijać swoje sportowe umiejętności i zdradzać sportowe talenty pod okiem trenerów i instruktorów.
Jest to też dobra okazja do inspirowania sportowego środowiska w nowych miejscach i województwach , gdzie do tej pory nie było profesjonalnego wioślarstwa do organizowania takich miejsc lub nawet zakładania nowych klubów.
Zdjęcia: Ewa Gancarz, Pegaz Wrocław
Zobacz także