Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

michal jelinski
Mistrz olimpijski z Pekinu Michał Jeliński udzielił bardzo ciekawego wywiadu Mateuszowi Puce z WP Sportowych Faktów. Opowiedział w nim m.in. z jakimi problemami musi mierzyć się diabetyk w zawodowym sporcie. 

Michał Jeliński współtworzył wraz z Adamem Korolem, Markiem Kolbowiczem i Konradem Wasielewskim jedną z najlepszych osad w historii polskiego wioślarstwa. Nasza czwórka podwójna wywalczyła cztery mistrzostwa świata, mistrzostwo Europy oraz te najważniejsze trofeum: mistrzostwo olimpijskie w Pekinie. 

A wszystkie te sukcesy obecny asystent dyrektora sportowego PZTW odniósł, zmagając się z cukrzycą. - Cukrzycę zdiagnozowano u mnie zupełnie przypadkowo podczas rutynowych badań sportowych. Od dwóch lat czułem się gorzej, ale zwalałem to na mocne treningi. Po diagnozie dostałem skierowanie do szpitala, gdzie przez tydzień uczyłem się swojego nowego życia. Diabetolodzy ustawili dawki insuliny (5-6 zastrzyków dziennie), a ja po wyjściu weryfikowałem wiedzę w warunkach bojowych, czyli na treningach - wspominał. 

Diagnozę usłyszał mając 23 lata, przed igrzyskami w Atenach. - W sporcie nie ma czasu na słabości - rywala nie interesuje przecież czy masz jakieś problemy zdrowotne. Czasami musiałem się maskować, nie tylko przed rywalami, ale także kolegami, by nie pokazywać swoich słabości. Musiałem mieć na uwadze, że przecież mogą przestać mi ufać lub…. wymienić na kogoś gotowego do rywalizacji - powiedział Jeliński. 

DOMINATORZY

- Oczywiście, że na początku był strach, że tak to się może skończyć. Obawiałem się, że niebawem zaczną się problemy, by startować na najwyższym poziomie i być w kadrze narodowej. Musiałem wtedy przecież walczyć o kwalifikację na igrzyska w Atenach - a jednocześnie ciągle pamiętać, że nieodpowiedni poziom cukru w kluczowym momencie może zepsuć wszystko w parę minut - dodał.  

Przez cukrzycę, Michał Jeliński musiał poświęcić dużo więcej czasu na przygotowanie do treningu. - Przede wszystkim musiałem skrupulatniej planować dietę. Pompę insulinową zacząłem używać dopiero po igrzyskach w Pekinie. Do tego czasu przez pięć lat musiałem przyjmować dziennie około sześciu zastrzyków z insuliną. Łatwo policzyć, że w tym czasie wykonałem sobie ponad 10 tysięcy zastrzyków. 4-5 wykonywałem przy okazji posiłków, a dwa jako baza długodziałająca. Tak zdobyłem mistrzostwo olimpijskie - wyjaśnił. 

>>>CAŁĄ ROZMOWĘ PRZECZYTACIE NA WP SPORTOWE FAKTY<<<

Zobacz także

Zgrupowanie czwórki podwójnej mężczyzn w Livigno (24.06-2.07.2024)
25 cze 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej seniorów, które odbędzie się w dniach 24.06-2.07.2024 w Livigno (Włochy). Powołania  Barański Fabian (WTW Włocławek)...

Sejmik Sprawozdawczy PZTW: nowi Członkowie Honorowi
24 cze 2024
W dniu 22 czerwca w Kruszwicy odbył się CIII Sejmik Sprawozdawczy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Podczas obrad prowadzonych przez prezesa Adama Korola m.in. zatwierdzono sprawozdanie finansowe za rok 2023, wręczono nagrody dla klub?...

ME w wioślarstwie morskim: niedzielne wyniki w sprincie
23 cze 2024
W niedzielę w Gdańsku zakończyły się mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim. Ostatniego dnia zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w sprincie, w którym wzięły udział trzy polskie osady.  Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Ad...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

4-6.07Akademickie Mistrzostwa Świata
Rotterdam (Holandia)
12-14.07LXXV Enea Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań
19-21.07Enea Młodzieżowe Mistrzostwa Polski
Enea Mistrzostwa Polski Młodzików
Kruszwica

4-6.07
Akademickie Mistrzostwa Świata
Rotterdam (Holandia)
12-14.07
LXXV Enea Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań
19-21.07
Enea Młodzieżowe Mistrzostwa Polski
Enea Mistrzostwa Polski Młodzików
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody